Punkt widokowy

Korona Gór Polski: Wysoka Kopa (10/28)

Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Izerskich. Jednocześnie jest najdalej na zachód wysuniętym szczytem Korony Gór Polski.

Pogoda nie rozpieszcza, mimo że to środek sierpnia. Niebo pokryło się chmurami i deszcz jest już tylko kwestią czasu. Jednak – jak mawiają Norwegowie – nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie. Pakuję kurtkę przeciwdeszczową i ruszam ze Świeradowa-Zdroju niebieskim szlakiem w kierunku Polany Izerskiej. Po drodze mijam wiatę przy źródle wody im. dr Adama Quelle. Był on chyba najsłynniejszym lekarzem uzdrowiskowym ze Świeradowa-Zdroju, żyjącym na przełomie XIX I XX wieku, mającym swój istotny wkład w rozwój turystyki tych okolic.

Aż do samego skrzyżowania z czerwonym szlakiem, podejście jest dość strome i wymagające kondycyjnie. Ostatecznie, Polana Izerska okazuje się być idealnym miejscem na krótką przerwę i odpoczynek w otoczeniu ciszy i pięknych, sudeckich pejzaży. Co więcej, od tego miejsca szlak robi się znacznie łagodniejszy i szeroki. Bardzo charakterystyczny dla całych Gór Izerskich – nie bez powodu te szlaki przyciągają amatorów kolarstwa górskiego (MTB).  

Kontynuuję wędrówkę czerwono-niebieskim szlakiem, by po chwili odbić w kierunku Chatki Górzystów – schroniska położonego na Hali Izerskiej. Dawniej znajdowała się tu nadgraniczna wieś górska (niem. Groß-Iser, pol. Izera lub Skalno). Pozostał po niej jedynie dawny budynek szkoły – obecnie mieści się w nim wspomniane schronisko. Zachęcam do zapoznania się z ciekawą historią tego miejsca (np. tutaj). Hala Izerska wita mnie mocnym deszczem. Chatka Górzystów wita mnie  przepysznymi naleśnikami biszkoptowymi oraz zimnym, czeskim piwem. Zatrzymuję się tu na dłuższą chwilę.

Dalej ruszam żółtym szlakiem w stronę punktu widokowego na Sinych Skałkach, skąd rozciąga się rewelacyjny widok na Stóg Izerski. Wysoka Kopa jest już na wyciągnięcie ręki. Sam szczyt nie jest jednak położony na oficjalnym szlaku turystycznym. Po dotarciu do drewnianej wiaty należy odbić w prawo i podążać wąską, dobrze widoczną ścieżką przez ok. 700 metrów. Na szczycie znajduje się tablica z jego nazwą i kopiec kamieni. Malowniczych widoków brak – nie ma sensu zostawać tu na dłużej.

Niestety, ze względu na pogodę i późną godzinę nie udało się zobaczyć pobliskiego, nieczynnego kamieniołomu (Kopalnia kwarcu Stanisław). Musiałem uciekać „na skróty” w kierunku Rozdroża Izerskiego, gdzie zakończyłem moją wędrówkę. Izery zachwycają pięknymi widokami i przyciągają łagodnymi, szerokimi szlakami. Latem jest to idealne miejsce dla kolarzy górskich. Zimą docierają tu narciarze biegowi, mogący liczyć na świetnie przygotowane trasy.

Początek trasy
Rozpoczynamy na niebieskim szlaku

 

Źródło im. dr Adama Quelle
Źródło im. dr Adama Quelle

 

Wiata przy źródle im. dr Adama Quelle
Wiata przy źródle im. dr Adama Quelle

 

Polana Izerska
Polana Izerska

 

Chwila odpoczynku
Chwila odpoczynku

 

Skrzyżowanie z czerwonym szlakiem
Skrzyżowanie z czerwonym szlakiem

 

Hala Izerska
Hala Izerska

 

Schronisko Chatka Górzystów po lewej
Schronisko Chatka Górzystów po lewej

 

Kolejna pieczątka do książeczki Korony Gór Polski :-)
Kolejna pieczątka do książeczki Korony Gór Polski 🙂

 

Aura nie rozpieszcza
Aura nie rozpieszcza

 

Skrzyżowanie szlaku żółtego z czerwonym
Skrzyżowanie szlaku żółtego z czerwonym

 

Coraz bliżej szczytu
Coraz bliżej szczytu

 

Sine Skałki - punkt widokowy
Sine Skałki – punkt widokowy

 

Widok na Stóg Izerski
Widok na Stóg Izerski

 

Wiata przy ścieżce na Wysoką Kopę
Wiata przy ścieżce na Wysoką Kopę

 

Ścieżka na szczyt
Ścieżka na szczyt

 

Wysoka Kopa zdobyta!
Wysoka Kopa zdobyta!

Parking: 

Przy Rozdrożu Izerskim znajdują się dwa duże, darmowe parkingi.

Parkowanie przy dolnej stacji kolejki gondolowej na Stóg Izerski może być płatne (10 PLN za cały dzień).

Gdzie zdobyć pieczątkę?
W schroniskach:

  • Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
  • Chatka Górzystów
  • Schronisko Wysoki Kamień

Moja trasa:

Posts created 16

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top