Korona Gór Polski: Skopiec (5/28)

Skopiec jest najwyższym szczytem Gór Kaczawskich (724m n.p.m.). Ten łańcuch górski zwany jest Krainą Wygasłych Wulkanów.

Bez wątpienia, te rejony są zdecydowanie mniej oblegane przez turystów niż nieodległe Karkonosze, czy choćby Rudawy Janowickie. Jedni doszukają się w tym wad w postaci nierozbudowanej infrastruktury, inni – zalet w postaci braku tłumów.

Dwie najpopularniejsze drogi na szczyt wiodą z Komarna oraz z Wojcieszowa. Zdecydowałem się wybrać tą pierwszą. Zostawiłem samochód na końcu wioski i wyruszyłem w drogę szlakiem niebieskim od Przełęczy Komarnickiej. Po drodze mijam rzeźbę (rękodzieło?) lokalnej artystki – Magdaleny Osak zwane Droga w błękit (ang. Into The Blue). Niestety, drzewo poddało się siłom natury i obecnie jest już przełamane wpół…

Magdalena Ojak - Droga w błękit (Into The Blue)

 

Dalej odbijam w prawo, w kierunku wieży znajdującej się na – sąsiadującym ze Skopcem – Barańcu (723m. n.p.m. – tylko metr mniej…).

Droga na Skopiec i Baraniec

 

Po krótkim spacerku przez las docieramy do rozdroża. Po prawej stronie znajduje się Baraniec, przed nami przepiękny widok na kamieniołom i okoliczne góry, a po lewej – droga na Skopiec.

Widoki z okolic Skopca

 

Po kolejnych kilku(!) minutach drogi trafiam do kolejnego drogowskazu na Skopiec.

Drogowskazy na Skopiec

 

W pierwszej kolejności zdecydowałem się jednak odwiedzić punkt widokowy.

Skopiec - punkt widokowy

 

Na szczycie czeka na nas skrzynka z pieczątką i innymi drobiazgami. 😉

Skopiec - skrzynka

 

Skopiec jest jednym ze szczytów Korony Gór Polski, jednak nie jest zbyt trudny – jego zdobycie zajmuje zwykle 20 minut. Po wszystkim możesz czuć niedosyt, dlatego warto rozejrzeć się trochę po okolicy. Przygotowując się do wyjazdu, trafiłem na solidnie przygotowaną stronę internetową, prezentującą najciekawsze atrakcje Gór Kaczawskich i okolic: www.gorykaczawskie.pl. Być może zainteresują Cię takie miejsca jak Zamek w Bolkowie lub Schronisko PTTK Perła Zachodu pod Siedlęcinem.

 

Parking - KomarnoParking:
Nie ma żadnego „oficjalnego” parkingu, ale można zostawić samochód w miejscowości Komarno, jadąc aż do końca drogi asfaltowej.

Gdzie zdobyć pieczątkę?
W skrzynce na szczycie. Jeśli pieczątka byłaby uszkodzona, jest jeszcze sklep w Komarnie lub Szałas Muflon w okolicy.

Nasza trasa:

Posts created 16

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top