Korona Gór Polski: Jagodna (3/28)

Góry Bystrzyckie nazywane są często Dolnośląskimi Bieszczadami.

Domyślam się, że to ze względu na piękne widoki oraz nadal niewielką liczbę turystów docierających w te rejony. Najwyższym szczytem zaliczanym do Korony Gór Polski jest Jagodna (977m. n.p.m.).

Trasę rozpoczynamy z wioski Spalona, gdzie znajduje się bardzo Schronisko PTTK Jagodna oraz dość duży, wygodny parking. Samo schronisko zaskoczyło nas przemiłą obsługą oraz bardzo dobrym jedzeniem. 🙂

Schronisko PTTK Jagodna
Schronisko PTTK Jagodna

Wyruszając na szczyt wybraliśmy szlak niebieski. To szeroka ścieżka o małym stopniu nachylenia, wiodąca przez las, wykończona nieutwardzonym tłuczniem.

Wczesna jesień w Górach Bystrzyckich
Wczesna jesień w Górach Bystrzyckich

Trasa jest na tyle prosta, że zdecydowaliśmy przemierzyć ją wspólnie ze Stanisławem (wiek: 1 miesiąc 🙂 ). Nasz wózek poradził sobie na szlaku bezproblemowo, a największym utrudnieniem okazało się być pierwsze 100 metrów oraz… szlaban na początku szlaku.

Wejście na szczyt zajęło nam ponad godzinę (w jedną stronę) i było dość monotonne. Wierzchołek Jagodnej jest gęsto zalesiony, więc nie nacieszymy się widokami okolicy. Nie znajdziemy tam nic poza tablicą informacyjną, małą wiatą z ławkami oraz… stosem kamieni. Ogółem – bez szału! 😉

Szczyt Jagodna (977m. n.p.m.)
Szczyt Jagodna (977m. n.p.m.)

Zdecydowaliśmy się na powrót do schroniska i parkingu tą samą drogą. Ze względu na brak sensownej alternatywy oraz zbliżający się zmrok.

Podsumowując, góra jest uznawana za jeden z najprostszych i przy tym najnudniejszych szczytów KGP. Dlatego warto pomyśleć o zdobyciu go w jakiś „alternatywny” sposób. Przykładowo:

  • z wózkiem (tak, jak my 😉 ),
  • na rowerze,
  • na nartach biegowych (zimą).
Jagodna z wózkiem? Jak najbardziej!
Jagodna z wózkiem? Jak najbardziej!

Jagodna - parkingParking:
Przy Schronisku PTTK Jagodna
W schronisku zapłacimy tylko gotówką.

Gdzie zdobyć pieczątkę?
Oczywiście w schronisku. 🙂

Nasza trasa:
https://link.do/korona-gor-polski-jagodna-dariusz-kwiatkowski

Posts created 16

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top