Korona Gór Polski: Chełmiec (4/28)

Październik, a więc jesień w pełni! O letnich upałach wszyscy zdążyli już dawno zapomnieć, a liście drzew zmieniają kolor, by w końcu opaść przed zimą.

To idealna pora, aby napełnić termos i zdobyć kolejny szczyt Korony Gór Polski. Tym razem, moim celem stał się wierzchołek Gór Wałbrzyskich, czyli Chełmiec (851m n.p.m.), wznoszący się bezpośrednio nad okolicami Wałbrzycha (przez co zwany jest Olimpem Wałbrzycha). Co ciekawe, nie jest najwyższym szczytem tego pasma. Po ponowieniu pomiarów przy użyciu dokładniejszych, współczesnych narzędzi okazała się nim być o 2 metry wyższa Borowa. Mimo to, Chełmiec nadal stanowi popularny cel wycieczek pieszych i rowerowych okolicznych mieszkańców.

Wycieczkę najlepiej rozpocząć w post-górniczej miejscowości Boguszów-Gorce. Zostawiam samochód na parkingu i wyruszam w kierunku szczytu zielonym szlakiem. Już po kilkunastu minutach spaceru wybrukowaną, leśną drogą, mogę nacieszyć się przepięknymi, jesiennymi widokami na okoliczne łąki, lasy i pagórki.

Po dłuższej chwili docieram do przełęczy Rosochatka, gdzie krzyżują się dwa szlaki – żółty i zielony. Kontynuuję drogę tym drugim – dłuższym, ale znacznie łagodniejszym, który po chwili łączy się ze szlakiem niebieskim i wiedzie aż do samego szczytu.

Przełęcz Rosochatka

Wzdłuż całej drogi towarzyszą mi stacje Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu. Łącznie jest ich czternaście (jak w przypadku chyba każdej drogi krzyżowej). Dzięki tej wiedzy łatwo zorientować się ile nam jeszcze zostało do celu. 😉

Stacja Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu

Poza wiatami i miejscami na ognisko, na szczycie Chełmca znajduje się kamienna wieża widokowa, 45-metrowy krzyż milenijny oraz radiowo-telewizyjny ośrodek nadawczy. Punkt widokowy był niestety nieczynny. Cóż, może następnym razem się uda…

Wieża widokowa na szczycie Chełmca

Podsumowując, Chełmiec to jeden z łatwiejszych szczytów w Koronie. Właściwie to trudno mówić o „zdobywaniu” – to raczej spacerek, który nie powinien zająć początkującemu turyście więcej niż godzinę. Mimo to, będziemy mieli wiele okazji by nacieszyć się pięknymi widokami na okolice.

Parking w drodze na ChełmiecParking:
Duży, wygodny i bezpłatny w miejscowości Boguszów-Gorce, przy skrzyżowaniu ulic Kusocińskiego i Słodowej.

Gdzie zdobyć pieczątkę?
Na wieży widokowej.
Jest czynna tylko w weekendy, w sezonie letnim (1.05 – 31.10), w godzinach 9:00 – 17:00.

Poza tym okresem, trzeba niestety poszukać jakiegoś miejsca w okolicy (np. hotel, sklep spożywczy, stacja benzynowa…). W moim przypadku była to recepcja Hotelu Piotr w Boguszowie-Gorcach, ul. T. Kościuszki.

Nasza trasa:
https://link.do/korona-gor-polski-chelmiec-dariusz-kwiatkowski

Posts created 16

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top